Liliana Zeic-Łagodny bieg w dół

Pokaz filmu Liliany Zeic „Łagodny bieg w dół” i spotkanie z autorką
9.12.2021 godzina 18:00
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

Polem badań artystki były strategie europejskich oraz polskich organizacji skrajnie prawicowych, a także efekty ich pracy zapisane w ciele osób ze społeczności LGBT+ w Polsce. Gwałtowny prawicowy zwrot, który w ostatnich latach wydarzył się w tym kraju, pozwala zaobserwować efekty przedostawania się prawicowego fundamentalizmu katolickiego z marginesów do ścisłego centrum.
Dwukanałowa instalacja wideo jest kolażem zebranych przez artystkę głosów, świadectw, cytatów. Obrazem, który prowadzi przez ten polifoniczny wielogłos są nagrania nauki tradycyjnych ludowych zabaw dziecięcych. Takich, w których choreografii, słowach, rytmie zapisały się obowiązujące stosunki społeczne – elementy strukturalnej przemocy, wychowanie do społecznych ról płciowych, karanie i naznaczanie Innego. Czasem już ledwo widoczne po dekadach przetworzeń, czasem zapisane już tylko w ich historii. Oraz jedna gra dodatkowa, stworzona przez artystkę na podstawie teorii spiskowej dzisiaj wykorzystywanej politycznie: teorii o rewolucji kulturalnej, wewnętrznym wrogu, “kulturowym marksizmie”, w samym wideo nieodróżnialna od tych tradycyjnych.
Liliana Zeic (dawniej Liliana Piskorska) – rocznik 1988, artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka. W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności oraz czerpie ze swoich doświadczeń wychowywania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych. Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019: Nagroda Deutsche Bank. Laureatka OP YOUNG 2020, w tym samym roku nominowana do nagrody WARTO. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał). Pod nazwiskiem Liliana Zeic tworzy od lutego 2020 roku.

Projekt prezentowany jest w ramach cyklu Fundacji Salony „Na zdrowie”, w trakcie którego zajmujemy się samopoczuciem w dobie pandemii. Dofinansowano ze środków finansowych Urzędu Miasta Zielona Góra

Prosimy o zachowanie higieny sanitarnej, bez maseczek nie wpuszczamy.