Karolina Balcer – Stygma

Karolina Balcer
Stygma/ happy family project
18.12.2021-30.01.2022
Fundacja Salony, ul.Fabryczna 13b, Zielona Góra

O zdrowiu fizycznym potrafimy rozmawiać nawet przy small talkach, o dobrobycie psychicznym myślimy nadal jak o czymś bardzo wstydliwym. W potocznym języku osoby z zaburzeniami przyjęło się opisywać za pomocą takich określeń jak: wariat, świr, czy psychol. Określenia te funkcjonują od wielu lat i wyryły obraz osoby, na który składają się przekonania o ich nieprzewidywalności, czy niezdolności do świadomego kierowania swoim postępowaniem. Najgłośniejszym przykładem takiej sytuacji jest sprawa Britney Spears, gdy artystka przez 13 lat była pod kuratelą swojego ojca po jej publicznym załamaniu psychicznym. Do utrwalenia tych stereotypów przyczynia się szkodliwy język stosowany w debacie publicznej i środkach masowego przekazu. Posługuje się on etykietowaniem, szczególnie wtedy, gdy jednocześnie zawiera on nazwę jednostki chorobowej, która u kogoś została rozpoznana.
Stygma to instalacja użytkowa, która formę czerpie z grupowych spotkań terapetycznych. Początki rozwoju terapii grupowej sięgają lat 30. XX w., a ich rozwój to m.in. Grupa T (…), podczas, których spotkania określane były również jako grupa szkoleniowa wrażliwości, czy relacji międzyludzkich. Punktem wyjścia do stworzenia instalacji jest moja sfera rodzinna. Nasza rodzina, jak wiele innych, konfrontowała się z takimi trudnościami jak zaburzenia psychiczne, uzależnienia, czy wynikające z tego wykluczenie społeczne. Nieraz korzystała z pomocy instytucjonalnej, grup wsparcia oraz terapii. Zagłębianie się w te tematy w mojej pracy artystycznej pozwala mi je lepiej poznać, oswoić się z tymi zagadnieniami, ale i w jakiś sposób zainspirować inne osoby, odbiorców projektu, które z podobnymi problemami się zmagają.
Instalacja STYGMA jest częścią HAPPY FAMILY PROJECT działania, które porusza zagadnienia zdrowia psychicznego umieszczając je w rodzinnym kontekście
http://happyfamilyproject.com/

Karolina Balcer urodzona w 1988 roku w Toruniu. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2014) oraz międzywydziałowych studiów doktoranckich na tej samej uczelni (2017). Stypendystka MKiDN (2020) oraz uczestniczka rezydencji artystycznych m.in Kukturkontakt w Wiedniu (2018) Zajmuje się malarstwem, wideo, tworzy, instalacje w przestrzeni publicznej, ostatnio pracuje w technice dywanowej (tufting)
W jej projektach często pojawia się wątek rodzinny, kiedy członkowie rodziny aktywnie angażują się w przedsięwzięcia. Świadoma współpraca z rodziną to dodatkowy i bardzo ważny aspekt tego typu realizacji, który pozwala zachować realny kontekst. Prywatne historie i doświadczenia stają się pretekstem do dyskusji o problemach społecznych, takich jak choroby psychiczne, uzależnienia czy bezdomność.
W latach 2015-2019 współtworzyła galerię Wykwit. W latach 2017-2020 Członek zarządu Wytwórni Wykwitex. Od 2019 roku wraz z Iwoną Ogrodzką współtworzy nomadyczną inicjatywę Why Quit. http://karolinabalcer.com

Wystawa odbywa się w ramach cyklu Fundacji Salony „Na zdrowie” poświęconego zdrowiu w dobie pandemii. Dofinansowano ze środków finansowych Urzędu Miasta Zielona GóraMożliwość komentowania została wyłączona.