Simone Ruess – Park

otwarcie wystawy:  24.05 godzina 19:00

dyskusja z artystką: 25.05 godzina 12:00

miejsce: BWA Zielona Góra, Al. Niepodległości 19, Zielona Góra

„Dopiero z czasem, po paru wizytach, zdałam sobie sprawę z tego, że w układzie terenu daje się rozpoznać, że był to kiedyś cmentarz. Jednak podczas pierwszej wizyty nie wyczułam tej mrocznej atmosfery i to dało mi nadzieję, że można dziś przychodzić do parku bez konieczności stałego odwoływania się do jego przeszłości. Rozumiem, że układ kaskad w parku wskazuje na związek z cmentarną przeszłością, ale można skojarzyć to z innymi dzielnicami Zielonej Góry, w których pojawiają się dokładnie takie same kaskady wzdłuż ogrodów przydomowych lub w zielonych przestrzeniach między blokami” – fragment rozmowy z artystką, Park Tysiąclecia – Park Zmysłów, no.3/2012, s. 2

Wystawa niemieckiej artystki od kilku lat związanej z Warszawą będzie efektem dwutygodniowych obserwacji z pobytu na zaproszenie Fundacji Salony i BWA w ramach pierwszego etapu społecznej rewitalizacji Parku Tysiąclecia, centralnie usytuowanej przestrzeni publicznej w Zielonej Górze.

Simone Ruess jest artystką sztuk wizualnych zajmującą się w swojej pracy szczególnie problematyką przestrzeni miejskiej, obserwacją architektury w kontekście jej społecznego funkcjonowania. Ukończyła studia w Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie. Jest stypendystką programu DAAD oraz Cité Internationale des Arts w Paryżu (2013). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach, m. in. w Galerii Studio oraz Le Guern w Warszawie.

Wystawa odbywa się w ramach projektu pn. “Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze nowej przestrzeni publicznej”. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.

Organizatorzy: BWA Zielona Góra, Fundacja Salony

www.milleniumpark.eu