„Złote Grono” – legenda i fakty

„Złote Grono” – legenda i fakty

Termin: 7.05 godzina 17:00

Miejsce: Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

Wykład poświęcony będzie historii legendarnej imprezy plastycznej,która odegrała znaczącą rolę w całokształcie polskiego życia artystycznego.Na tle działalności zielonogórskiego środowiska plastycznego omówiona zostanie geneza wystaw i sympozjów „Złotego Grona” ,z uwzględnieniem sylwetki głównego inicjatora i wieloletniego organizatora-Mariana Szpakowskiego.W oparciu o archiwalne fotografie przedstawiona będzie tematyka  i charakter poszczególnych dziesięciu edycji z prezentacją ważniejszych faktów oraz artystów,którzy przyjeżdżali do Zielonej Góry w latach 1963-1981.

Wykład odbywa się z ramach projektu „Otwarte pracownie: Historia Mówiona”, realizowanego przez Fundację Salony wspólnie z BWA Zielona Góra oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na rok 2013 przypada 50 rocznica pierwszej wystawy „Złotego Grona”. Naszym celem jest przypomnienie historii i przywołanie wspomnień dotyczących dwóch kluczowych dla Zielonej Góry imprez artystycznych: wystaw i sympozjów „Złotego Grona” oraz Biennale Sztuki Nowej. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra.

Leszek Kania – zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej i kurator Galerii Nowy Wiek, autor i współautor opracowań dotyczących plastyki lubuskiej, m.in. monografii organizatorów „Złotego Grona” –  Mariana Szpakowskiego (2003) oraz Klema Felchnerowskiego (2005)