ZWROT 123 – wystawa

Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
Otwarcie wystawy: 3.10. godzina 19:00
wystawa będzie czynna do 8.11.2014

ZWROT 123 to grupa artystyczna powołana przez studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, w której skład wchodzą: Monika Czekańska, Artur Ginko i Michał Sarnowski. Łączy ich zainteresowanie podobnymi materiałami i rozwiązaniami formalnymi. Ich twórczość unifikuje nadawanie przedmiotom charakteru rytualnego, zainteresowanie osobistą historią oraz ciałem. Ważne są dla nich korzenie rodzinne i wszystko to, co składa się na tożsamość.
Michał Sarnowski w swoich pracach sięga po organiczne materiały, takie jak krew, skóra, dratwa, ziemia, z których konstruuje obiekty wskazujące na relację człowieka z człowiekiem oraz człowieka ze światem przyrody. Obecna w jego pracach jest także refleksja nad przemijaniem ludzkiej fizyczności. Krew i włosy to materiały wykorzystywane również przez Monikę Czekańską. Artystka poszukuje śladów przemijania przodków, a znalezione osobiste przedmioty adaptuje na potrzeby pracy artystycznej. Artur Ginko uzupełnia te zainteresowania poruszając kwestię cierpienia oraz uszkodzenia ciała.
Poszukiwanie w zakamarkach pamięci i wyszperanych przedmiotach obecności przodków, a także cielesność to ważne wątki obecne na wystawie Grupy ZWROT 123 w Fundacji Salony.