Basia Bańda – Ptak

Basia Bańda
PTAK
Rzeźba w Parku Tysiąclecia
Otwarcie i spotkanie z artystką: czwartek, 25.09. godzina 18:00

Zielonogórska artystka Basia Bańda przygotowała do Parku Tysiąclecia nowy obiekt – wielkiego ptaka, w którego wnętrzu umieszczony jest hamak. Czarny kruk w naszej kulturze jest uosobieniem niepokoju i niepewności, a jego złowieszcze krakanie zwykle zapowiada złą nowinę lub poprzedza nieszczęście. Bywa on także symbolem siły, władzy i mądrości. W opowieściach ludowych czarne ptaki często kojarzone są z chorobą lub śmiercią. Pomysł artystki wyszedł od skojarzenia ptaków latających nad szpitalem, będącym w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Ich obecność i głośny śpiew wzbudzają w przechodniach uczucie niepokoju i potęgują obawy o zdrowie bliskiej osoby.

Poprzez umieszczenie w brzuchu ptaka wygodnego hamaka, artystka oswaja lęk wobec wyolbrzymionego potwora. Figura, która z oddali wydaje się złowieszcza, w bliższym kontakcie zostaje oswojona – daje przechodniom poczucie bezpieczeństwa, schronienie. Projekt Basi Bańdy dotyczy relacji człowieka z naturą, jest refleksją na temat lęku przed światem przyrody i znaczeń, które przypisał jej człowiek.

Barbara Bańda – ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2006), w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Jest asystentką w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Narodowego Centrum Kultury. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w BWA Studio we Wrocławiu, BWA Zielona Góra, Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Galerii Zakręt w Warszawie, Galerii Zderzak w Krakowie. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Berlinie, Gdańsku, Poznaniu, Nowym Sączu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Realizacja: Tomasz Relewicz
Współpraca Medialna: Magazyn Miasta, Res Publica Nowa, Radio Zielona Góra
Rzeźba powstała w ramach projektu Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze, nowej przestrzeni publicznej. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiego Forum Kultury oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra

www.milleniumpark.eu



Możliwość komentowania została wyłączona.