Marek Lalko – Przezroczystość

Marek Lalko
Przezroczystość

Otwarcie wystawy: 23.01. godzina 19:00
Wystawa czynna do 1.03.2015
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

Na wystawie zaprezentowano wybór fotografii Marka Lalko, wykonanych w różnych przestrzeniach publicznych na świecie, m.in. w Bejrucie, Paryżu, Rydze, Stambule. W pracach widoczne jest codzienne życie mieszkańców, ulice, podwórka, parkingi, przystanki autobusowe. Na zdjęciach powtarza się motyw reklamy zewnętrznej, która stanowi nieodłączną część współczesnej kultury wizualnej. Plakaty, billboardy, standy reklamowe mieszają się z codziennością, architekturą oraz postaciami, które obok nich przechodzą.

Przełom XX i XXI wieku obfitował w reklamy w przestrzeni miast, które wykwitły w coraz większych formatach i fantazyjnych formach. Dziś poddawane są dyskusji publicznej, krytykowane, często usuwane, uznane za „śmietnik wizualny”. W pracach Lalko stanowią tło codzienności zarówno w krajach Zachodu, poprzez republiki postsowieckie, jak i w kulturze wschodniej. Na prezentowanych fotografiach obie warstwy wizualne nakładają się na siebie do tego stopnia, że trudno jednoznacznie uznać dany obraz za rzeczywisty.

Marek Lalko (ur. 1974) – fotograf, absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi pracownię fotografii w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz indywidualne kursy fotografii. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.
www.lalko.comMożliwość komentowania została wyłączona.