Pamięć wywołana/ Akademia Orange

Fundacja Salony

Warsztaty poprowadzą: Patrycja Grabowska, Beniamin Łętowski i Karol Trębuła

Warsztaty
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów z młodzieżą z Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze. Zagadnieniem poruszanym podczas warsztatów jest dostęp do materiałów archiwalnych – przede wszystkim w formie negatywów i odbitek fotograficznych. Przez kolejne 4 miesiące będziemy pracowali z młodzieżą oraz seniorami z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Spółdzielczego Domu Kultury „Nowita” nad zebraniem materiałów do cyfrowego archiwum miasta Zielona Góra. Skanowane klisze i odbitki fotograficzne, na których pojawia się przestrzeń publiczna Zielonej Góry, architektura oraz sztuka w mieście zostaną zaprezentowane na blogu: pamiecwywolana.blogspot.com. Podczas warsztatów młodzież zapozna się z technikami fotograficznymi oraz digitalizacyjnymi, pracując zarówno za pomocą aparatów fotograficznych jak i archiwizując stare fotografie w wersji cyfrowej.
Projekt zakończy się wystawą w przestrzeni miasta, publikacją i dniem otwartym na którym zaprezentowane zostaną rezultaty działań w ramach projektu.

Dyżury skanowania
Warsztaty uzupełnią dodatkowe spotkania – dyżury skanowania, zaadresowane do mieszkańców Zielonej Góry w różnym wieku. Podczas spotkań możliwa będzie nieodpłatna digitalizacja własnych odbitek fotograficznych. Zachęcamy też uczestników do przyniesienia starych klisz i odbitek, na których pojawia się krajobraz Zielonej Góry – architektura, sztuka i przestrzeń publiczna w mieście. Za zgodą uczestników fotografie te dołączą do cyfrowego archiwum na stronie: pamiecwywolana.blogspot.com

Organizator: Fundacja Salony
Współpraca: Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze, Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Zielonogórski, Spółdzielczy Dom Kultury „Nowita”