ŠKART – Pohuśtajmy się

ŠKART
Pohuśtajmy się!/ See- saw, let’s go!
Zabawy i spotkanie z artystami: sobota, 9.08. godzina 18:00
Park Tysiąclecia


Różnym użytkownikom przestrzeni miejskiej na co dzień automatycznie przypisuje się określone zachowania społeczne, konkretne miejsca lub przedmioty. Plac zabaw to strefa dla dzieci, ławki służą do odpoczynku dla osób starszych, skatepark należy do młodzieży, a z boiska korzystają sportowcy. Dlaczego by jednak nie odwrócić tego ładu i nie stworzyć na przykład miejsca do zabawy dla dorosłych?!
Serbski kolektyw Škart zaproponował, by w Parku Tysiąclecia powstały zabawki także dla starszych użytkowników. Projekt zakłada zbudowanie huśtawki sprzyjającej nawiązywaniu kontaktów między sąsiadami oraz obcymi sobie przechodniami. Jej używanie wymagać będzie większej liczby uczestników i ich zgodnej współpracy – dobra zabawa jest możliwa wyłącznie w grupie.
Dodatkową propozycją artystów na spędzanie czasu wolnego w parku są mobilne ogrody, z którymi można swobodnie wędrować po okolicy. Jeśli chcemy podlać naszą grządkę, możemy zabrać ją do domu, wypielęgnować i odprowadzić na wybrane miejsce w parku. W każdej chwili możemy również wybierać dla roślin odpowiednie natężenie światła, ustawiając je w odpowiednio nasłonecznionej przestrzeni.
Park nie musi być przestrzenią przewidywalną, to teren otwarty także na niekonwencjonalne zachowania – zabierzmy naszą grządkę na spacer, pohuśtajmy się z nieznajomymi, czujmy się w nim wolni!

ŠKART (Djordje Balmazović, Goran Petrović, Dragan Protić) – kolektyw artystyczny, założony w 1990 roku w Belgradzie w Serbii, którego twórcy pracują na pograniczu poezji, architektury, projektowania graficznego oraz aktywizmu społecznego. Interesuje ich wytwarzanie relacji międzyludzkich poprzez eksperymentowanie z różnymi mediami sztuk wizualnych. Liczba członków kolektywu stale się zmienia, co powoduje, że w każdej kolejnej pracy artyści otwierają się na nowe wartości i doświadczenia. ŠKART prezentował swoje projekty między innymi w Belgradzie, Grazu, Londynie, Paryżu, Rotterdamie i Zagrzebiu. W 2010 roku zaprojektowali ekspozycję Pawilonu Serbskiego podczas 12. Biennale Architektury w Wenecji.
www.skart.rs

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Współpraca: ŠKART/ Belgrad
Współpraca medialna: Magazyn Miasta, Res Publica Nowa, Radio Zielona Góra
Działanie odbywa się w ramach projektu Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze, nowej przestrzeni publicznej. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra
www.milleniumpark.eu



Możliwość komentowania została wyłączona.