Virgin area / strefa nienaruszona

kurator: Romuald Demidenko
Otwarcie wystawy: sobota 07.09, godzina 18.00
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b

Parki zawsze były popisowymi monumentami swojej epoki, prezentując zdobycze techniki, nową estetykę i styl życia. Barokowe parki były pełne przepychu i majestatu, fontann i porządku narzuconego florze i faunie. Natomiast parki oświecenia bardziej stawiały na idylliczną harmonię z naturą, architektoniczne odniesienia do antyku. Tytułowa virgin area (dosł. obszar dziewiczy) to przestrzeń, która pozostawiona sama sobie będzie pomnikiem parku w transformacji, czyli tego, co pozostało po zniwelowanym cmentarzu.
Projekt przygotowany do Parku Tysiąclecia polega na wydzieleniu niewielkiego obszaru parku, który byłby pozostawiony nietknięty podczas rewitalizacji oraz później i mógłby stać się indykatorem, służącym do obserwacji zmian i różnic zachodzących między tym miejscem, a resztą parku w dłuższej perspektywie. Wystawa w Fundacji Salony będzie wyborem obserwacji artysty, które udało mu się zrealizować podczas pobytu w Zielonej Górze.

na stronie milleniumpark.eu dostępny jest wywiad z artystą na temat jego projektu do Parku Tysiąclecia

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Patroni Medialni: Magazyn Miasta, Res Publica Nowa, Radio Zielona Góra
Instalacja odbywa się w ramach projektu: „Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze nowej przestrzeni publicznej”