Magdalena Starska – Czas płynie inaczej

Magdalena Starska, Czas płynie inaczej
skarpa nad skateparkiem (Park Tysiąclecia)
otwarcie: piątek 30.08, godzina 18:00

Magdalena Starska często podejmuje temat miejskich przestrzeni spotkań i wymiany, oswajania przestrzeni publicznych za pomocą swoich organicznych instalacji, odnosząc się do form naturalnych, prehistorii i rytualności.

Mieszkańcom Zielonej Góry dała się poznać dzięki swojej retrospektywnej wystawie kuratorowanej przez Jakuba Banasiaka Plan na otwartych kołach, która była prezentowana w maju, w Galerii BWA. Nowa praca w rewitalizowanym wkrótce Parku Tysiąclecia ma formę przeskalowanego siedziska, służącego do relaksu, inspirowanego pobytem artystki w Ameryce Południowej.

„Przechodząc przez park zauważyłam, że nie ma w nim miejsca, które służyłoby do swobodnego odpoczynku, relaksu między ludźmi. Uważam, że stan kontemplacji łatwiej można osiągnąć wśród ludzi kontemplujących. (…) Stąd idea wspólnego wylegiwania się w ciszy pod osłoną drzew.”

Magdalena Starska (ur. 1980) – autorka rysunków, performansów i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku dyplomem w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Członkini grupy Penerstwo. Podłożem jej działań artystycznych jest zamysł kreowania sytuacji wspólnotowych. Starską interesuje, w jaki sposób to, co osobiste i indywidualne, może być wartościowe w sensie społecznym. Starska świadomie ustawia się jako medium między tym, co wewnętrzne i pojedyncze, a tym co społeczne i wspólne, należy zatem postrzegać ją jako typ szamanki. Rytuały, które ją interesują są bliskie codzienności, a te które chce kreować – miejskie, nowoczesne i inspirujące. Uczestniczka wielu wystaw, m.in. we Frutta Gallery, Rzym, Rondo Sztuki, Katowice, Galeria Kolonie, Warszawa, Galeria Stereo, Poznań, BWA Katowice, BWA Tarnów, Galeria Arsenał, Białystok, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu oraz BWA Zielona Góra. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Współpraca: PETERUS Textiles
Patroni Medialni: Magazyn Miasta, Res Publica Nowa, Radio Zielona Góra
Instalacja odbywa się w ramach projektu: „Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze nowej przestrzeni publicznej”