Warsztaty z podstaw konserwacji prewencyjnej i digitalizacji fotografii

24.03.2015 godzina 19:00

Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
warsztaty poprowadzi Maciej Turczyniak z Fundacji Archeologia Fotografii

Tematyka warsztatów dotyczyć będzie szeroko rozumianej pracy z archiwum fotograficznym. Poruszone zostaną sposoby przepakowywania materiałów archiwalnych, rodzaje opakowań, obwolut, papierów. Ważnym elementem warsztatów będzie digitalizacja – jak dobrać skaner, jak skanować, formaty plików, jak przechowywać pliki.

Maciej Turczyniak, ur. w roku 1980.
Od 2009 kieruje w Fundacji Archeologia Fotografii działem digitalizacji. Jego doświadczenie obejmuje skanowanie materiałów fotograficznych na różnych podłożach, cyfrową obróbkę zdjęć, w tym zaawansowany retusz i rekonstrukcję skanów. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu digitalizacji organizowanych przez takie instytucje jak NAC czy NINA. Posiada ukończony kurs z zakresu projektowania i programowania stron www ze szczególnym uwzględnieniem programowania w php (grudzień 2012¬marzec 2013). Odpowiedzialny za skanowanie w ramach prowadzonych dotychczas przez Fundację projektów, również międzynarodowych, współpracował też m. in. z Ogrodem Botanicznym i Fundacją Bęc Zmiana.

Fundacja Archeologia Fotografii powstała w sierpniu 2008 w odpowiedzi na realną potrzebę ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach. Jej celem jest upublicznianie ich spuścizn, inicjowanie projektów artystycznych i badawczych na bazie opracowywanych archiwów. Swoją misję Fundacja realizuje m.in. poprzez digitalizację i udostępnienie on-line w bazie danych, archiwizację, zabezpieczanie negatywów, pozytywów i dokumentów po polskich fotografach, wypracowywanie standardów archiwizacji fotografii, organizowanie wystaw, publikacje, warsztaty. Wśród artystów, których archiwa opracowywane są przez Fundację, znajdują się Zbigniew Dłubak, Zofia Chomętowska, Maria Chrząszczowa, Wojciech Zamecznik, Tadeusz Sumiński.
archeologiafotografii.pl

Organizator: Fundacja Salony
Współpraca: Fundacja Archeologia Fotografii

Projekt realizowany w ramach programu Fundacji Orange i dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.
Materiały w ramach projektu są opublikowane na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC BY 3.0. Polska)