Zasady przyjemności

Zapraszamy do Gorzowa Wielkopolskiego na wystawę „Zasady przyjemności” oraz prezentację działań Fundacji Salony:

Zasady przyjemności

Basia Bańda, Stefan Hanćkowiak, Michał Jankowski, Jarek Jeschke, Aleksandra Kubiak, Marek Lalko

Otwarcie wystawy: 20.05. o godzinie 19:00

Terminal 08, Grobla 15, Gorzów Wielkopolski

Czasem wszyscy pozwalamy sobie na odrobinę przyjemności. W przerwie w pracy, po intensywnym wysiłku lub zakończeniu trudnego zadania. Zasada przyjemności podświadomie może determinować również proces artystyczny. Sigmund Freud zauważył, że dążąc do osiągnięcia stanu zadowolenia, zwykle instynktownie unikamy stanów napięcia i ryzyka doświadczenia przykrości. Artyści biorący udział w wystawie prezentują wybór prac, przy których powstaniu kierowali się zasadą przyjemności lub przyjemność oddają widzowi, podczas oglądania skończonego dzieła.

Basia Bańda w oczekiwaniu na urlop i w przerwie pracy nad doktoratem tworzy nową serię kolaży inspirowanych planowanym wyjazdem do Hiszpanii. Towarzyszy jej przy tym muzyka „Chicas” – zestaw utworów wykonywanych przez hiszpańskie piosenkarki w latach 70., wprowadzając przy tym artystkę w stan entuzjazmu. Powtarzające się w obrazach Michała Jankowskiego postaci zbudowane z wycinków gazet pornograficznych oraz motywy erotyczne w rysunkach Jarka Jeschke i wspólnych animacjach ze Stefanem Hanćkowiakiem to strategie, które odnoszą się do kodów kultury popularnej, dającej przyjemność wizualną lub oddziałujących na wyobraźnię oglądającego. Prezentowane na wystawie obrazy Hanćkowiaka przedstawiające bohaterów jego filmów animowanych można odczytać poprzez radość ze wspólnego spędzania czasu i przyjaźni. W przypadku fotografii i filmu Marka Lalko dużą rolę odgrywa wizualny odbiór pracy – patrzenie na miękkie abstrakcyjne formy organiczne, które przekształcają się w nowe symetryczne sekwencje. Przyjemność to stan naszego umysłu, zabawa w odgadywanie znanych form i faktur w obrazie filmowym i fotografii. Aleksandra Kubiak w wideo „Rzeka” przyjmuje bardziej radykalną postawę wobec tematu wystawy. Olbrzymi martwy sum, którego artystka odnalazła na brzegu Odry budzi w niej sprzeczne reakcje wobec śmierci i natury. Stan napięcia pomiędzy przyjemnością a panicznym strachem oraz próba pozbycia się potwora stanowi metaforę walki w codziennymi lękami.

Spotkanie z Martą Genderą  – prezentacja działań Fundacji Salony

20.05. o godzinie 20:00,

Fundacja Salony powstała w 2011 roku w Zielonej Górze. Działamy w obszarze sztuki współczesnej i aktywizujemy lokalne społeczności. Prowadzimy galerię, czytelnię, dzielimy naszą siedzibę z artystami i realizujemy program edukacyjny dla młodzieży oraz dorosłych. Inicjujemy dyskusje na temat roli kultury w mieście i aktywnie działamy w przestrzeni publicznej, m.in. od 2012 prowadząc projekt społecznej rewitalizacji Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Podstawą aktywności Fundacji Salony jest współpraca na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

fundacjasalony.pl

milleniumpark.eu



Możliwość komentowania została wyłączona.