Może jutro ta dama da tortu jeżom

Basia Bańda, Monika Chlebek

Może jutro ta dama da tortu jeżom

Otwarcie wystawy: 11.05. godzina 18:00

Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

Monikę poznałam kilka lat temu na wystawie w Toruniu, ponownie spotkałyśmy się w Lublinie. Urzekły mnie jej kolaże na płótnie. Wydały mi się pełne elegancji, trochę nostalgiczne i zabawne. Ona o swoich pracach mówi, że są intuicyjne. Proste kompozycje o ograniczonej kolorystyce. Przypominają mi stare albumy ze zdjęciami osób, których nie znamy. Ich twarz nic nam nie mówi, ale otoczenie czy elementy garderoby budzą skojarzenia z dzieciństwem, młodością naszych rodziców czy babć.

Na wystawie zestawiamy kolaże autorstwa Moniki oraz moje prace z serii „Spod lady”, w których wykorzystuje fotografie erotyczną z lat 60.-70. – one również przywodzą na myśl stary album dyskretnie schowany w sypialni. Obie poruszamy się w obrębie języka kolażu, a co za tym idzie, w obrębie języka absurdu.

Tytuł wystawy Może jutro ta dama da tortu jeżom, trafnie wymyślony przez Monikę, jest trochę surrealistyczny, uroczy, zabawny i absurdalny właśnie. Idealnie wprowadza widzów w świat dam i jeży.

Cykl wystaw dofinansowany przez Urząd Miasta Zielona Góra.

Barbara Bańda (ur.1980) – artystka wizualna. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego (2006). Jest asystentką w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Narodowego Centrum Kultury. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w BWA Studio we Wrocławiu, BWA Zielona Góra, Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Galerii Zakręt w Warszawie, Galerii Zderzak w Krakowie. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Berlinie, Gdańsku, Poznaniu, Nowym Sączu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.
www.basiabanda.pl

Monika Chlebek(ur. 1986) – artystka wizualna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w Project room CSW Zamek Ujazdowski, BWA w Gorzowie Wlkp., Galerii Zderzak, Galerii Yuki- Sis w Tokio, a także na wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Lublinie, Warszawie, Bielsko – Białej.Mieszka i pracuje w Krakowie.
www.monikachlebek.com

ilustracja: Monika Chlebek, Bez tytułu, kolaż,płótno, 18×17, 2018
Wystawa czynna do 24.06.2018Możliwość komentowania została wyłączona.