Joanna Fuczko – Hady jakysy

Joanna Fuczko

Hady jakysy

Kuratorka: Aleksandra Kubiak

Otwarcie: 16.03. godzina 20:00

Hady jakysy tłumaczone z języka łemkowskiego znaczy „Ty czorcie”. Tak z czułością zwracała się do Joanny jej babcia, Fotia Matijczak. W 2015 roku, w ramach zajęć, które prowadziłam Joanna Fuczko wykonała obiekt: na drewnianym cokole, przykrytym chustą babci ustawiła miód, obok położyła krzyżyk, przedmiotom towarzyszyła kołysanka wykonana w języku Łemków. Rokrocznie, w trakcie świąt, babcia Fotia kreśliła miodem krzyż na czołach domowników, życząc im tym samym obfitości. Joanna przez lata była przekonana, że rytuał ten jest obecny w każdym polskim domu. Na wystawie Hady jakysy zobaczymy wspomniany obiekt oraz kolejne realizacje, w których Fuczko odnosi się, korzysta i nadaje nowe znaczenia wielokulturowej tradycji, w której została wychowana. Hady jakysy w Fundacji Salony to pierwsza indywidualna wystawa artystki.

CV:

Joanna Fuczko (ur. w 1993 r.) graficzka, animatorka, absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie asystentka w Pracowni Projektowania Graficznego, UZ. Laureatka (2015) Wydziałowej i Uniwersyteckiej nagrody (licencjat) za wyróżniającą się teoretyczną pracę dyplomową, pt. „Elementy kultury Łemkowskiej w malarstwie Epifaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem” (pod kierunkiem dr Artura Pastuszka) i artystyczną „To jest dyplom Joanny Fuczko” (promotor dr Piotr Czech).  2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Graficznego (promotor dr Piotr Czech). Kuratorka cyklu wystaw studenckich SHOTY w galerii BWA w Zielonej Górze.

Wybrane wystawy zbiorowe:

2015 – SEE&SAY, Narodowy Instytut Audiowizualny, Warszawa;

2016 – RUCHOME ŚWIATY/ MOVING WORLDS wystawa laureatów ogólnopolskiego konkursu Digital Attack – Art Festival/ Moving Worlds, Kraków

2016 – IMAGINARY LANDSCAPES III. INCREDIBLE CITIES – FZ Międzynarodowa wystawa pokonkursowa, Fifteen, Animation and Story Gallery, New Taipei City, Taiwan

2017 – EPAC, Academy of Contemporary Arts, Szwajcaria

2017 – Ruchome światy” / Moving Worlds – Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków

2017 –  Salon Jesienny 2017- BWA Zielona Góra

W roku 2018 artyści współpracujący z Fundacją Salony zapraszają do Zielonej Góry twórców młodszego pokolenia, czego efektem będzie seria kuratorowanych oraz współtworzonych przez nich wystaw.

Cykl wystaw dofinansowany przez Urząd Miasta Zielona Góra.

 Możliwość komentowania została wyłączona.