Joanna Fuczko – Hady jakysy

Hady jakysy

Kuratorka: Aleksandra Kubiak

Otwarcie: 16.03. godzina 20:00

Hady jakysy tłumaczone z języka łemkowskiego znaczy „Ty czorcie”. Tak z czułością zwracała się do Joanny jej babcia, Fotia Matijczak. W 2015 roku, w ramach zajęć, które prowadziłam Joanna Fuczko wykonała obiekt: na drewnianym cokole, przykrytym chustą babci ustawiła miód, obok położyła krzyżyk, przedmiotom towarzyszyła kołysanka wykonana w języku Łemków. Rokrocznie, w trakcie świąt, babcia Fotia kreśliła miodem krzyż na czołach domowników, życząc im tym samym obfitości. Joanna przez lata była przekonana, że rytuał ten jest obecny w każdym polskim domu. Na wystawie Hady jakysy zobaczymy wspomniany obiekt oraz kolejne realizacje, w których Fuczko odnosi się, korzysta i nadaje nowe znaczenia wielokulturowej tradycji, w której została wychowana. Hady jakysy w Fundacji Salony to pierwsza indywidualna wystawa artystki.

CV:

Joanna Fuczko (ur. w 1993 r.) graficzka, animatorka, absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie asystentka w Pracowni Projektowania Graficznego, UZ. Laureatka (2015) Wydziałowej i Uniwersyteckiej nagrody (licencjat) za wyróżniającą się teoretyczną pracę dyplomową, pt. „Elementy kultury Łemkowskiej w malarstwie Epifaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem” (pod kierunkiem dr Artura Pastuszka) i artystyczną „To jest dyplom Joanny Fuczko” (promotor dr Piotr Czech).  2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Graficznego (promotor dr Piotr Czech). Kuratorka cyklu wystaw studenckich SHOTY w galerii BWA w Zielonej Górze.

Wybrane wystawy zbiorowe:

2015 – SEE&SAY, Narodowy Instytut Audiowizualny, Warszawa;

2016 – RUCHOME ŚWIATY/ MOVING WORLDS wystawa laureatów ogólnopolskiego konkursu Digital Attack – Art Festival/ Moving Worlds, Kraków

2016 – IMAGINARY LANDSCAPES III. INCREDIBLE CITIES – FZ Międzynarodowa wystawa pokonkursowa, Fifteen, Animation and Story Gallery, New Taipei City, Taiwan

2017 – EPAC, Academy of Contemporary Arts, Szwajcaria

2017 – Ruchome światy” / Moving Worlds – Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków

2017 –  Salon Jesienny 2017- BWA Zielona Góra

W roku 2018 artyści współpracujący z Fundacją Salony zapraszają do Zielonej Góry twórców młodszego pokolenia, czego efektem będzie seria kuratorowanych oraz współtworzonych przez nich wystaw.

Cykl wystaw dofinansowany przez Urząd Miasta Zielona Góra.