ZAKWAS PRO
ZAKWAS PRO
Łukasz Radziszewski
Warsztaty: 7.08.2020
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
W trakcie pandemii COVID-19 wiele osób ponownie przemyślało sposób dokonywania zakupów i żywienia rodziny, stawiając na samodzielne przygotowywanie posiłków i produktów spożywczych. Po ogłoszeniu lockdownu w pierwszej kolejności – zaraz po środkach higienicznych – ze sklepów zniknęły drożdże. Codzienne spacery po świeże pieczywo do piekarni zostały ograniczone do minimum, a potrzeba posiadania powszednich wypieków zrodziła wśród nas nową pasję – pieczenie chleba. Nadal musimy brać sprawy w swoje ręce, dlatego chcielibyśmy wyposażyć się w narzędzia do radzenia sobie w tym trudnym czasie.
W Fundacji Salony organizujemy otwarte, profesjonalne szkolenie piekarnicze połączone z rozdawnictwem porcji starożytnego Zakwasu i wypiekiem chleba w prawdziwym, ceramicznym piecu chlebowym. W swoim założeniu, kurs poprowadzony przez Łukasza Radziszewskiego dostarczy niezbędne know-how, wiedzę i umiejętności potrzebne do wytwarzania pieczywa samodzielnie, w warunkach domowych.
Celem jest stworzenie społeczności piekarzy amatorów złączonych szczególnym artefaktem. Zakwas chlebowy, który przez blisko sto lat był pielęgnowany przez społeczność paru wsi na Białostocczyźnie, a od pięciu – rozpowszechniany jest przez artystę w całej Polsce. W kulturze Wiejskiej przekazywanie sobie zakwaszonego ciasta od zawsze było czymś, co można opisać jako „sąsiedzką dyplomację”. Zakwas jest darowanym potencjałem, który niesie za sobą fundamentalne wartości. Stąd istotną rolę odgrywać będzie wykład, opowiadający o kulturze chlebowej i rytuałach z nią związanych.
Czym właściwie jest chleb na Zakwasie i co różni go od zwykłego? Zakwas to mieszanina mąki żytniej i wody, na których spontanicznie rozwijają się bakterie i dzikie drożdże. Zakwaszone, fermentujące ciasto, wzbogacone jest o dodatkowe składniki oraz walory zdrowotne i smakowe. Dzięki temu chleb na Zakwasie, przewyższa jakością komercyjny i znajduje coraz większe uznanie.
Łukasz Radziszewski – artysta, dyrektor artystyczny galerii Komputer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się futurologią, utopiami i nowoczesnymi koncepcjami organizacji społecznej. Jego działania prezentowane były min. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy konferencji Digital Cultures: Best of Poland. Mieszka i pracuje w Warszawie.
ZGŁOSZENIA NA WARSZTATY
Udział w warsztatach jest darmowy, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia – osoby chętne do udziału w spotkaniu prosimy o wysłanie do poniedziałku 3.08. maila na adres f.salony@gmail.com. W odpowiedzi zwrotnej podamy wszelkie szczegóły dotyczące udziału w wydarzeniu.
UWAGA – BEZPIECZEŃSTWO
Dla bezpieczeństwa uczestników spotkania wdział w wydarzeniu będzie wiązał się z koniecznością wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Dodatkowo będziemy prosili Państwa o zmierzenie temperatury, zdezynfekowanie dłoni po przyjściu do fundacji oraz niezdejmowanie maseczek lub przyłbic podczas samego wydarzenia.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Draw the line” poświęconemu zmianom klimatycznym w naszym regionie i są realizowane są wsparciu finansowym Urzędu Miasta Zielona Góra.