NOWAK/ NOWACZKA/ NOWACY

Serdecznie zapraszamy na czwartą i zarazem ostatnią w tym roku prezentację poświęconą sytuacji obcokrajowców w Polsce.
Tym razem ze swoim projektem „Nowak/ Nowaczka/ Nowacy” odwiedzi nas Jana Shostak.

Jana Shostak
NOWAK/NOWACZKA/NOWACY
13.12. godzina 18:00
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

“In the first place, we don’t like to be called “refugees.” We ourselves call each other “newcomers” or “immigrants.”1 Po ponad 70 latach wypowiedzi Hanny Arendt postanowiłam znaleźć zamiennik na negatywnie nacechowane słowo “uchodżca” w polskim języku. “nowak / nowaczka / nowacy” to niematerialna pomoc nowoprzybyłym do Polski i próba uświadomienia Polakom-Nowakom: wszyscy jesteśmy nowakami i nowaczkami. Wprowadzenie słowa do obiegu języka polskiego trwa od 2017 roku.

Za pomocą różnych mediów społecznościowych i masowego przekazu podjęta została próba rozpowszechnienia nieistniejącego dotąd w oficjalnym obiegu rzeczownika „nowak”, który jednocześnie stanowi homonim najpopularniejszego nazwiska w Polsce. Za pomocą fali medialnej, w tym: udział w programie “Słownik polsko-polski”, licznych radio audycjach i wywiadach w gazetach i blogach internetowych, zaszczepiam słowo do przestrzenni używanego języka. Obecnie podejmuję próby w zaproszeniu znanych osób do skorzystania z tego słowa, żeby zanonimizować źródło autorskie i wprowadzić rodzaj tzw. mody na to słowo, który by również działał poza terenem świata sztuki. Archiwum wzmianek i prac wokół słowa, które udaję się załapać na przestrzeni internetu ( na przykład przypadkowo znaleziona przez jednego z użytkowników słowa wzmianka w wywiadzie z pisarką Olgą Tokarczuk ) są dostępne na stronie fb: nowacy

Jana Shostak – artystka, pozytywna hakerka, współreżyserka filmu „Miss Polonii” (prod. WFDiF, współreżyser Jakub Jasiukiewicz). Doktorantka na UAP. 20/06/2017 w Światowy Dzień nowaka w CH Złote Tarsy obroniła pracę magisterską w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. W swojej praktyce artystycznej skupia się na działaniach aktywizujących/hakujących społeczność wewnątrz pozaartystycznego systemu. Wierzy w skuteczność sztuki.
Laureatka Nagrody Krytyków (Najlepsze Dyplomy ASP), Honor Mention (Start Point Prize), Grand Prix (Młode Wilki ’16), 1. miejsca (Festival In Out), Nagrody ZAiKS (Coming out ‘17), Nagrody Roberta Biedronia (Biennale Sztuki Rybie Oko) .
Brała udział w wystawach w Polsce i za granicą, m.in. Her Own Way (Top Museum Tokyo), Art of Being Good (Tallin ArtHall), Manifesta 11 (Zurich) czy Biennale WRO Draft Systems(Wrocław), Start Point Prize (Arti et Amicitae, Amsterdam).

Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Zielona Góra.



Możliwość komentowania została wyłączona.