Iryna Zhyla – I człowiek pobiegł

Iryna Zhyla – I człowiek pobiegł

15.12.2022 godzina 19:00

Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

 

Zaryzykuję i nie napiszę tekstu, chociaż jestem kuratorką wystawy Iryny Zhyly „I człowiek pobiegł”. Nasza współpraca, opiera się wymianie, ale przede wszystkim na budowaniu autonomii. Kiedy poprosiłam Irynę, aby zastanowiła się nad tytułem nowego filmu, w odpowiedzi przesłała swój tekst. Zawiera on jak sądzę wszystko to, co ja powinnam napisać o tej realizacji. Zapraszam Państwa do jego lektury i na wystawę Iryny Zhyly do Fundacji Salony w Zielonej Górze, wernisaż 15 grudnia o godzinie 19. 

Wystawa będzie czynna do 15.01.2022 r.

Aleksandra Kubiak 

„nie wymyślę tytułu

Nie wymyślę tytułu, ponieważ trudno jest w kilku słowach zamknąć dwa tygodnie. Oczywiście mogłabym, ale pewnie tytuł oddawałby jedynie dzisiejszy dzień albo jedną myśl po obejrzeniu całości. Zaczynając rozciągniętą w czasie rejestrację, myślałam, że powstanie z niej strasznie nudny film, który będę ratowała montażem. Jednak zawiera on kilka ważnych dla mnie wydarzeń. Odbiór karty pobytu którą, gdyby system pracował sprawnie, mogłabym dostać pięć lat temu. Ostatnie dni z partnerem, który zniknie na prawie trzy tygodnie, albo wieczność, zależy to od tego, jak odczuwa się czas. Wyjazd do Łodzi, który był zimny i w pewnym sensie męczący, ale mi się podobał. Inspirowałam się twórczością Jean-Luca Godarda oraz Jana-Ole Gerstera, a zwłaszcza jego filmem „Oh Boy!” (2012). Podglądałam innych oraz siebie przez soczewkę kamery. Próbowałam pokazać codzienność, chociaż to jest dosyć trudne – nie sprzątać, tylko nagrać bałagan. Wyciągnąć kamerę i nagrywać, gdy najmniej się chce to robić. Działać jak najbardziej naturalnie, gdy się chce, żeby wszystko wyglądało, jeśli nie ładnie, to przynajmniej dobrze.”  

 Iryna Zhyla

Na ekspozycji zaprezentowana zostanie również dwukanałowa instalacja wideo „Podoba mi się mgła na dachu” (2021), z powtórzeniem gestu Rudolfa Schwarzkoglera z „Akcji nr 2. Teatr Orgii Misteriów” (1965) oraz działanie „Biegnij! / I człowiek pobiegł” (2022) zrealizowane wspólnie z Damianem Mejorem, któremu dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia do gościnnego udziału w wystawie. 

 Iryna Zhyla (ur.1998, Łuck, Ukraina). Od 2015 mieszka w Polsce. W 2021 ukończyła studia pierwszego stopnia w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, dyplom pod kierunkiem dr Aleksandry Kubiak. Studia drugiego stopnia kontynuuje na kierunku Sztuki Wizualne, również w ISW UZ. Współpracuje z galerią BWA w Zielonej Górze. Najbardziej pociąga ją montaż filmowy i sitodruk.

Autorka wystaw indywidualnych: 

2021„Podoba mi się mgła na dachu”, kuratorka Aleksandra Kubiak, galeria BWA w Zielonej Górze

2021 „W piź(g)dzie”, galeria PWW w Zielonej Górze

Uczestniczka wystaw zbiorowych:

2022 „propaGandhi. Shoty 6. Dyplomy ISW 2020/2021”, kurator Radosław Czarkowski, galeria BWA w Zielonej Górze

2022 „Biennale Zielona Góra 2022: Odnowa”, w duecie z Patrycją Wilczek – Sterną, kuratorki: Marta Gendera, Joanna Sokołowska, klubokawiarnia Cafe Noir w Zielonej Górze

Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona GóraMożliwość komentowania została wyłączona.