Biennale Zielona Góra

2020 Biennale Zielona Góra — Wracając do przyszłości
15.10—15.11.2020

Zielona Góra w latach 1963—1996 była miejscem dwóch cyklicznych wystaw — Wystawy i Sympozjum Złotego Grona oraz Biennale Sztuki Nowej, które chociaż opisane, nadal stanowią rodzaj tożsamościowego mitu. Czy ich specyfika może stanowić punkt wyjścia dla aktualnej dyskusji o polu sztuki, jego aktywnych i przeoczonych uczestniczkach i uczestnikach i towarzyszących im utopiach? Wracając do przyszłości to w takim samym stopniu opowieść o przeszłej przyszłości, jak i profetyczna wizja nowych przestrzeni społecznych.

2020 Biennale Zielona Góra to wystawy, sympozjum i program publiczny. Wydarzenie z udziałem kilkudziesięciu artystek i artystów dedykowane zostało mikronarracjom i praktykom artystycznych sprzężonym z nową czasowością. Mowa o współczesnych kontekstach: masowych protestach w obronie zmarginalizowanych ciał, zrzucaniu z postumentów dotychczasowych bohaterów kolonialnej historii świata i przywracania pamięci o Innych oraz uświadamianiu sobie nieodwracalnych konsekwencji zmian klimatycznych. Innymi słowy wspólnych nam wszystkim doświadczeniach.

***
Wystawa główna, prezentowana w salach BWA oraz Galerii Nowy Wiek Muzeum Ziemi obejmuje prace dwudziestu sześciu artystów, artystek i grup. To dzieła zarówno współczesnych twórców i twórczyń, jak i wybór archiwalnych prac z kolekcji muzealnych i prywatnych archiwów, które w całość wiąże aranżacja duetu Inside Job. Na Biennale realizacje pokazują również przedstawicielki i przedstawiciele zielonogórskiego środowiska. Wśród nich jest między innymi Paulina Komorowska-Birger, której pracę site-specific „Baseline” zobaczyć można w Galerii Rektorat oraz duet Boba Group, których akcja „Gęśnik”, stanie się punktem wyjścia do wystawy w Fundacji Salony. Program uzupełnia kuratorowana przez Alicję Lewicką-Szczegóła, eskpozycja „Naprawa Duszy, Naprawa Ciała”, która skupi się na autorefleksyjnej obserwacji życia codziennego przez pracujące na wydziałach sztuki artystki-akademiczki oraz rozgrywająca się w różnych częściach miasta, wchłaniające prace i urbanistyczną tkankę, performatywna wystawa-instalacja „All She Said About the Future” przygotowana przez Romualda Demidenko.

Częścią projektu jest też sympozjum krytyczek i krytyków, historyków i historyczek sztuki, kuratorowane przez Artura Pastuszka i poświęcone zawieszeniu pomiędzy uzgodnioną narracją, a intencjonalnością prognozy oraz rozpisany na cały czas trwania Biennale program publiczny „Nieszporki, zadumki”. Ten cykl performatywnych wieczorków złoży się w jedną opowieść o słuchaniu i wspólnym przeżywaniu straty, żałoby, traumy i przemocy, ale też mocy transgresji.

Weekendowi otwarcia (od czwartku 15.10) towarzyszyć będzie szereg spotkań, dyskusji i performensów. Wtedy też na stronie www.biennalezielonagora.pl opublikowany zostanie wirtualny przewodnik po wystawach oraz teksty uzupełniające. Podsumowaniem Biennale będzie publikacja pod redakcją Ani Batko z tekstami Doroty Jagody Michalskiej i Agaty Pyzik oraz specjalnymi materiałami uczestniczących w wydarzeniu artystów i artystek.

Artystki i artyści:
Agata Zbylut, Aleksandra Kubiak, Ania Nowak, Anna Gapińska – Myszkiewicz, Basia Bańda, Boba Group (Yulia Drozdek, Vasilisa Nezabarom), Doireann O’Malley, Domie, Dominika Olszowy, Druga Grupa, Elżbieta Jabłońska, Emeline Depas, Ewa Zarzycka, Erna Rosenstein, Henryk Morel, Inside Job (Ula Lucińska & Michał Knychaus), Ina Valentinova, Izabella Gustowska, Jerzy Rosołowicz, Joanna Imielska, Liliana Piskorska, Maja ∀. Ngom, Magdalena Gryska, Marian Bogusz, Marian Szpakowski, Martyna Miller, Michał Bujnicki, Monika Misztal, Natalia LL, Nicholas Grafia & Mikołaj Sobczak, Paulina Komorowska-Birger, Piotr Łakomy, Post Brothers, Przemek Pyszczek, Radosław Czarkowski, Stanisław Antosz, Stefan Papp, Stefan Słocki, Tadeusz Brzozowski, Tatjana Danneberg, Wanda Gołkowska, Zenon Polus, Zbigniew Szymaniak

Zespół kuratorski: Alicja Lewicka-Szczegóła, Romuald Demidenko, Wojciech Kozłowski, Tomek Pawłowski-Jarmołajew / Sympozjum: Artur Pastuszek

Miejsca prezentacji: BWA Zielona Góra, Fundacja Salony, Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Galeria PWW Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, Galeria Rektorat UZ, Muzeum Ziemi Lubuskiej

www.biennalezielonagora.pl
@biennalezielonagora