Swojskie Tropiki

Adam Martyniak i Karolina Włodek
Swojskie Tropiki

Otwarcie: 30.03. godzina 19:00
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
Wystawa czynna do 14.05.2017r.

W naszym kraju nieustannie tęsknimy za słońcem. Narzekamy, że większość roku jest szara. Utyskujemy, że jak już przyjdzie upragnione lato, to jest za chłodne, albo za krótkie. Chcielibyśmy wesprzeć naszych rodaków, podnieść ich na duchu w okresie przedwiośnia, roztaczając przed nimi tropiki w bezpiecznej i oswojonej wersji polskiej.

Punktem wyjścia do naszej pracy artystycznej są przedmioty, widoki, zdarzenia spotykane na co dzień, będące efektem twórczości nieprofesjonalnej lub charakteryzujące się kiczowatą wybujałością. Ich dwojaki sens jest dla nas fundamentem do snucia pogłębionej artystycznej refleksji. Interpretując metaforę tytułowych Swojskich Tropików, widzimy w niej luźny i ciągle zdekompletowany konglomerat gorących zagadnień sztuki współczesnej

Wystawa jest efektem pobytu rezydencyjnego w Fundacji Salony, który obfituje w intensywne poznawanie miasta. Oprócz zwiedzania części reprezentatywnej, odkrywamy miejsca na uboczu. Najczęściej właśnie tam można dojrzeć, jakie kształty przybiera tęsknota za tropikami. Eksploracji towarzyszy refleksja nad przyczynami powstawania fascynujących egzotycznych elementów miejskiej codzienności.

Wystawa jest dofinansowana ze środków finansowych Urzędu Miasta Zielona Góra.

Adam Martyniak (ur. w 1988r.) – autor malarstwa bagiennego, konceptualnych często humorystycznych obiektów i instalacji site specific. Opiekun Galerii MD_S we Wrocławiu w latach 2013 – 2015, organizator blisko 30 wystaw w tym kilku, jako kurator („ZŁO rzeczy”, Wrocław 2014; Wiedza Niewiedzy, Kraków 2014; Grząski Grunt, Wrocław 2014; We’re Coming to Conquer You, Lipsk 2014; Martwy Sezon, Wrocław 2014; Przymusowa Praca, Wrocław 2015). Studiował malarstwo na ASP we Wrocławiu. Współzałożyciel Wykwitu (Wrocław 2015).

Karolina Włodek (ur. 1989r.) – autorka kolaży, instalacji oraz projektów twórczych („DADA-baba”, 2016; „Kombinat Budowlany”, BWA Zielona Góra, 2016; „Letnia Rezydencja w Gardzienicach”, 2014; „DomoFonia – instalacja domofonowa, jako przestrzeń działań artystycznych”, Wrocław 2014. Współzałożycielka Wykwitu (Wrocław 2015). Absolwentka Mediacji Sztuki na wrocławskiej Akademii i Malarstwa w KSP w Kazimierzu Dolnym .Często pracuje w grupie. Zainteresowana codziennością, lubi kiedy życie prywatne miesza się ze sztuką. Przy okazji wszelkich działań dąży do komitywy z lokalsami. Społeczniara.

Mieszkają razem od 2014 roku, a od otwarcia 13. Przeglądu Sztuki Survival „Czyny Zabronione” są parą. Pierwsze przejawy współpracy tych dwojga sięgają początku lata 2014 i z biegiem czasu nasilają się. Rzadko opuszczają wrocławskie Zacisze i ich miejsce zamieszkania – niemiecką willę, pracując nad eksperymentem artystycznym Warstwy (Wrocław, 2016) osadzonym w Wykwicie, tworzonym razem z Michałem Mejnartowiczem.Możliwość komentowania została wyłączona.