Sanus design

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu Aleksandry Kubiak:

SANUS DESIGN*

Happening
Czas: środa, 14.08 godzina 14:00
Miejsce: Park Tysiąclecia (start: plac obok Letniego Pawilonu)

Instalacja
Czas trwania: 14.08 – 16.09
Miejsce: Park Tysiąclecia (skarpa od strony szpitala)

Sanus design jest efektem kilkumiesięcznej pracy Aleksandry Kubiak w Parku Tysiąclecia. Do współpracy artystka zaprosiła zielonogórskie biuro Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, z którego przedstawicielami wspólnie zaplanowali happening. W ramach tego działania zaproszeni goście – wybrani urzędnicy, radni, przedstawiciele mediów z Zielonej Góry oraz chętni obserwatorzy happeningu zamienią się na chwilę miejscami z osobami niepełnosprawnymi, pokonując wytyczoną trasę na wózkach inwalidzkich. Wspólna akcja zakończy się rozmową, która pomoże określić konkretne problemy użytkowania parku przez osoby niepełnosprawne.

Projekt Aleksandry Kubiak stanowi odpowiedź na zły stan infrastruktury Parku Tysiąclecia, brak podjazdów dla wózków inwalidzkich ale także dziecięcych. Artystka wyszła w swoim działaniu od bliskiego sąsiedztwa szpitala wobec parku. Analizując problem współistnienia tych przestrzeni i ich zależności, w happeningu i instalacji „Sanus design”, wyraźnie wskazuje na konieczność lepszego skomunikowania obu miejsc dla potrzeb pacjentów i ich gości.

Sanus design oznacza w tym przypadku projektowanie uniwersalne dla zdrowia, tak by przestrzeń publiczna mogła być dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta i nie zagrażała ich bezpieczeństwu. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na wydarzenie „Sanus design” w środę o godzinie 14:00.

Aleksandra Kubiak jest performerką i artystką wizualną. Studiowała edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. Po zawieszeniu działalności grupy artystka wznowiła działalność indywidualną, w której przenosi doświadczenie z pola performance na pracę z udziałem publiczności. Interesuje się społecznym oddziaływaniem sztuki. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Prowadzenie happeningu: Tomasz  Bortnowski, Bogumił Glaz
Realizacja instalacji: Aleksandra Kubiak i Marcin Kubiak
Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Współpraca: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Patroni Medialni: Magazyn Miasta, Res Publica Nowa, Radio Zielona Góra
Happening i instalacja „Sanus Design” są częścią projektu: „Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze nowej przestrzeni publicznej”.
Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiego Forum Kultury w Warszawie oraz przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra
*sanus znaczy zdrowy