RE: SYNDROM FENIKSA
Artyści: Agata Agatowska, Natalia Bażowska, Piotr Bujak, Maciej Chodziński, Norbert Delman, DWA ZETA (Karolina Zajączkowska & Zbiok Czajkowski), Michał Frydrych, Katarzyna Kmita, Karolina Kucia, Wojciech Kucharczyk, Janusz Łukowicz, Pussykrew, Maria Strzelecka, Ania Witkowska
kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic
26 maja o godzinie 19:00 otwarcie
27 maja o godzinie 12:00 śniadanie z artystami i oprowadzanie kuratorskie po wystawie
wystawa czynna do 24.06. po wcześniejszym umówieniu
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
Prace prezentowane na wystawie to propozycje artystek i artystów będące ich interpretacją „Syndromu Feniksa”. Często są to działania “interwencyjne” czy też “terapeutyczne” mające na celu twórczą ingerencję w opisywany proces, zapobieganie cyklicznemu wypaleniu, pomoc w regeneracji, czy też udoskonalenie przebiegu cyklu.
Syndrom Feniksa – (gr. sýndromos ‘zbieżny’ – med. zespół objawów charakterystyczny dla obrazu klinicznego określonej choroby; gr. Phoíniks, łac. Phoenix, mit. gr. mityczny święty ptak żyjący w Arabii, umierający w płomieniach i odradzający się z popiołów co 500, a wg innych źródeł co 1000 lat).
W psychologii, medycynie i psychiatrii s.f. oznacza stany skrajnego ożywienia i zamierania funkcji ciała i całej osobowości polegające na cyklicznym doświadczaniu pobudzenia energetycznego i inflacji psychicznej (ożywienia, mocy, boskości) oraz wycofania, izolacji i alienacji psychicznej. Faza „życia” wyraża się w podejmowaniu nadludzkiego wysiłku psychofizycznego, ekspansywnej aktywności, której towarzyszą zwykle pobudzenie, pewność siebie, przejrzystość umysłu, brak potrzeby snu, natchnienia artystyczne i duchowe. Fazę „śmierci” cechuje spadek aktywności, wyczerpanie psychofizyczne i deficytowe objawy psychiczne i somatyczne, jak apatia, abulia, mutyzm, utrata pamięci i koncentracji, brak apetytu i zanik libido, senność, spadek odporności immunologicznej.
Stany skrajnego ożywienia mogą przejawiać się silną i narzucającą się afektywną i intelektualną ekspresją (ekstrawersja), a stany wycofania z radykalnym obniżeniem kontaktu z rzeczywistością zewnętrzną (introwersja), ascezą, ograniczeniem relacji społecznych (izolacja) i naturalnych potrzeb psychofizycznych, jak odżywianie, percepcja zmysłowa, sen i ruch. Dochodzi do zaostrzenia przewlekłych chorób organizmu, a świadomość jednostki ulega dezorientacji i depersonalizacji.*
*Jeżeli po przeczytaniu poniższej definicji uznasz, że w jakiś sposób doświadczasz (lub doświadczyłeś w przeszłości) Syndromu Feniksa oraz odczuwasz potrzebę podzielenia się tymi doświadczeniami z innymi to zapraszamy do udziału w naszym projekcie.
—————–
ilustracja wydarzenia: Norbert Delman, “Syndrom Feniksa” (szkic)
—————–
Wystawa Re: Syndrom Feniksa jest częścią wieloetapowego projektu „Syndrom Feniksa” realizowanego od 2014 r.
Zrealizowano przy współpracy z Galerią Szara.
Wystawę prezentujemy w Fundacji Salony dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Zielona Góra.