Janina Wick – Dziewczyny

Otwarcie wystawy: 21.11. godzina 19:00
Spotkanie z artystką: 22.11. godzina 12:00
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
Wystawa będzie czynna do 21.12.2014 r.

Wystawa Dziewczyny jest rezultatem pobytu rezydencyjnego niemieckiej fotografki w Zielonej Górze w latach 2013 – 2014. Janina Wick fotografuje młodych ludzi, których spotyka na ulicy, w parku, w szkole lub na dodatkowych zajęciach. Artystka jest zainteresowana tym, jak zmieniają się fizjonomia młodych ludzi w wieku dojrzewania, jak próbują wejść w dorosłość. Fotografka zainspirowana jest własnymi wspomnieniami z dzieciństwa, tym jak zmieniają się młodzieńcze emocje. Wielkie nadzieje i zawody, euforia i niepewność, ciekawość i znudzenie wzajemnie się uzupełniają. „Młodość znaczy dla mnie poszukiwanie czegoś, nie wiedząc do końca czego. Być może jakiegoś nowego pomysłu, który już wisi w powietrzu. To nadzieja na poznanie tego, czego jeszcze znamy, ale jest nieuniknione.” – mówi artystka. Pomimo dokumentalnego charakteru fotografii, Wick pozwala portretowanym na pozowanie, kreację roli zaczerpniętej ze świata dorosłych.

Janina Wick (ur. 1976) – fotografka, absolwentka Fachhochschule Hannover oraz Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, lauretka nagrody C/O Berlin Talent Preis (2008) oraz Aenne- Biermann – Preis (2013). Swoje prace prezentowała między innymi w Kunsthaus Hamburg, C/O Berlin, Galerii Reckmann w Koloni, Instytucie Goethego w Waszyngtonie, Fotomuseum Wintherthur w Szwajcarii. Mieszka i pracuje w Berlinie i Hamburgu

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Współpraca: Goethe Institut Warschau, Gimnazjum w Świdnicy, Studio Tańca Spoko Family
Współpraca Medialna: Magazyn Miasta, Res Publica Nowa, Radio Zielona Góra