Przywołując nieobecność

Elvedin Klačar
Przywołując nieobecność

wystawa
sobota, 14.12.2013 godzina 19:00
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
Wystawa będzie czynna do 20.01.2014 r.
Instalacja w Parku Tysiąclecia (13.12.2013 – 10.01.2014)

Przestrzeń Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze nosi wyraźne ślady przeszłości, co podkreślają zachowane elementy architektury funeralnej na jego terenie. Przeszłość jest pielęgnowana także w świadomości mieszkańców zainteresowanych historią miasta. W dyskusjach dotyczących upamiętnienia historii tej przestrzeni wiele mówi się o zachowaniu elementów danego cmentarza, ich restauracji oraz rekultywacji zieleni.
Elvedin Klačar w swoim projekcie przywołuje pamięć o dawnych mieszkańcach miasta. Za pomocą instalacji szuka punktów zaczepienia pomiędzy przeszłością parku oraz jego teraźniejszością. Projekt dotyka problemu historii przemijania miejsc, które nie zapisały się na kartach wielkiej historii, a niegdyś stanowiły sens codzienności. Klačar wartościuje rolę przeszłości w kształtowaniu naszej tożsamości. W tym przypadku historię tworzą nie tylko miejsca czy materialne pozostałości, ale nieobecność tych, którzy miasto kształtowali, wpływali swoją obecnością na jego powszedniość.
Instalacji w Parku Tysiąclecia towarzyszy wystawa w Fundacji Salony, która bardzo dosłownie traktuje o niemożności połączenia z tym co nieobecne. Wykorzystując archiwalne dokumenty z regionu, które straciły już formę użytkową, artysta gra ze znaczeniem źródeł historycznych w naszym obrazie historii. Przywołując nieobecność to projekt o ciągłym znikaniu i obecności, a także obchodzeniu się z przeszłością.

Elvedin Klacar urodził się w 1976 roku w Rudo (Bośnia i Hercegowina). W latach 2003 – 2009 studiował performance i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu. W 2007 roku był stypendystą École supérieure des beaux-arts w Marsylii. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień społecznych i politycznych, które czerpie z życia codziennego. Artysta zwraca uwagę na relacje społeczne, kwestię posiadania, pozycje władzy i polityki. Mieszka i pracuje we Wiedniu i w Sarajewie.

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Współpraca: Austriackie Forum Kultury
Wystawa odbywa się w ramach projektu Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze, nowej przestrzeni publicznej. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiego Forum Kultury w Warszawie oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra
www.milleniumpark.euMożliwość komentowania została wyłączona.